Ką reikia žinoti apie vaisiaus echoskopiją?

Nėščios moters echoskopijaBūsimos mamos bent vieną ar du kartus per visą nėštumo periodą susiduria su vaisiaus tyrimu, vadinamu echoskopija. Šis tyrimas yra neinvazinis, nenustatyta, kad jis kaip nors galėtų kenkti moteriai ar jos kūdikiui. Echoskopinio tyrimo metu vaisius stebimas per specialų ekraną. Vaisių stebėti leidžia specialus ultragarso pagalba veikiantis aparatas, į ekraną duomenis perduodantis specialiu davikliu. Kad ultragarso bangų pralaidumas būtų didesnis, besilaukiančios moters pilvo sienelė procedūros metu ištepama specialia želė. Echoskopija gali būti atliekama ir pro makštį, tačiau šis metodas taikomas tik ankstyvuoju nėštumo periodu.

Echoskopija leidžia matyti, kaip vaisius vystosi, kaip auga, ar tinkamai formuojasi visi jo gyvybei svarbūs organai. Būtent echoskopijos pagalba galime sužinoti vaiko lytį dar prieš jam išvystant pasaulį. Šis tyrimas taip pat leidžia anksti pastebėti bet kokius nukrypimus nuo normalaus vaisiaus vystymosi. Echoskopija gali būti skiriama ir tais atvejais, kai kūdikio susilaukti moteriai nepavyksta itin ilgai, ir jau ankstyvoje nėštumo stadijoje būtina patvirtinti, ar apvaisinus kiaušinėlį, jis tinkamai įsitvirtino gimdoje.

Kodėl vienoms moterims echoskopija atliekama vos kartą per visą laukimosi laikotarpį, o kitoms – kone kiekvieną mėnesį? Jeigu yra įtarimų, kad vaisius nesivysto normaliai, echoskopija skiriama dažniau. Taip pat echoskopiją būtina atlikti nėštumo metu pradėjus kraujuoti iš makšties. Jei jokių nukrypimų nuo normalaus vaisiaus vystymosi nėra, echoskopinį tyrimą būtina atlikti vos vieną ar du kartus: tarp aštuonioliktos ir dvidešimtos nėštumo savaitės bei nėštumo pabaigoje. Svarbu suprasti, kad echoskopija yra tyrimas, atliekamas gydymo tikslais. Tai reiškia, kad ji neskiriama kiekvieną kartą to paprašius būsimai mamai. Echoskopija neturėtų būti traktuojama kaip galimybė kada panorėjus pažvelgti į savo būsimą kūdikį.

Pirmojo nėštumo trimestro metu echoskopijos pagalba apskaičiuojamas nėštumo laikotarpis, numatoma preliminari gimdymo data. Procedūros, atliekamos ankstyvuoju nėštumo periodu, pagalba stebima, ar gerai plaka kūdikio širdelė. Šiuo laikotarpiu atliekama echoskopija yra bene vienintelis būdas nustatyti negimdyvinį nėštumą (kai vaisius įsitvirtina ne gimdoje).

Antrojo nėštumo periodo metu atliekama echoskopija leidžia apžiūrėti vaisiaus kūno organus, nustatyti, ar nėra vystymosi sutrikimų. Trečiojo trimestro metu tyrimas atliekamas norint nustatyti, ar gimti besiruošiančio kūdikio ūgis ir svoris yra normalūs. Jeigu echoskopijos metu nustatoma, kad vaisius yra labai didelis, į tai gydytojas akušeris atsižvelgia planuodamas priimti kūdikį. Tik labai retais atvejais vaisiui esant didelio svorio, neatliekamas cezario pjūvis, kadangi didelio vaisiaus gimdymas natūraliu būdu kelia didelį pavojų tiek moters, tiek jos kūdikio gyvybei.

Echoskopijos, atliekamos artėjant gimdymui, metu taip pat nustatoma vaisiaus padėtis gimdoje, kuri svarbi paties gimdymo metu: jeigu vaisius gimdoje įsitaisęs ne žemyn galva, o žemyn kojomis, didelė tikimybė, kad gimdant prireiks cezario pjūvio. Pirmoji vaisiaus apžiūra echoskopu trunka maždaug dešimt minučių. Antroji ir visos sekančios (jei jų prireikia), gali trukti ir ilgiau.