Dantų ligos

Dauguma žmonių anksčiau ar vėliau susiduria su dantų problemomis. Vieni leidžia joms įsišaknyti ir plėtotis, kiti stengiasi kuo greičiau joms užkirsti kelią. Kuris požiūris yra teisingesnis? Žinoma, kad antrasis! Paaiškinsime, kodėl.

Kuo anksčiau pastebimos dantų ligų užuomazgos, tuo ligas yra lengviau išgydyti. Atitinkamai, jei gydymas lengvesnis, tai jis ir pigesnis bei greitesnis. Juk niekas iš mūsų nenorime odontologo paslaugoms skirti daug laiko ir pinigų?

Galbūt jūs nežinote, ar tikrai savo dantų priežiūrai skiriate pakankamai dėmesio? Kad būtų aiškiau, pabandykite atsakyti į kelis klausimus. Ar valote dantis dukart per dieną (kiekvieną rytą ir vakarą ne trumpiau nei 2-3 minutes)? Ar tai darote kokybiškai? (Dantis reikia valyti ir iš vidinės, ir iš išorinės pusės, neaplenkiant nė vieno danties). Ar kartą per dieną naudojate tarpdančių siūlą (arba tarpdančių šepetėlį)? Ar po kiekvieno valgymo išskalaujate maisto likučius su specialiu skalavimo skysčiu? Jei į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, turime jus pagirti: savo dantų priežiūrai skiriate pakankamai laiko ir dėmesio. Be to, ne mažiau svarbi yra profesionali burnos higiena, atliekama odontologo kabinete. Ar ji jums atliekama ne rečiau nei kartą per metus?

Jei jūsų dantų priežiūra apsiriboja dantų išvalymu šepetėliu ir pasta kartą per dieną ar rečiau, netrukus susidursite su dantų ligomis. Dažniausiai paplitusi dantų liga – kariesas (kitaip dar vadinamas ėduonimi). Kai nuo dantų paviršiaus nėra pašalinami maisto likučiai, ilgainiui jie sukelia danties kietųjų audinių irimą. (Teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad prie ėduonies atsiradimo prisideda ir kitos priežastys: fluoro trūkumas, per didelis angliavandenių vartojimas, stresas, silpnas imunitetas ir kt). Pradinės karieso stadijos dažniausiai pastebimos tik odontologo; kai jis stipriau pažengia į priekį, juntamas skausmas. Iš pradžių dantys jautriai reaguoja į pernelyg karštą ar šaltą, rūgštų ar šaltą maistą, vėliau juos pradeda skaudėti net jei ir nėra jokių išorinių dirgiklių.

Kaip turbūt daugelis žinote, kariesas gali būti lengvai pašalintas. Odontologas specialiais instrumentais išvalo pažeistą danties ertmę bei užpildo ją plombinėmis medžiagomis. Tai greitas, nesudėtingas, pigus ir efektyvus danties gydymo būdas. Deja, jei kariesas neišgydomas laiku, jis progresuoja į pulpitą (pulpos uždegimą; liaudiškai pulpa dar vadinama danties „kanalu“). Deja, bet pulpitas – labai skausmingas; skausmas – pulsuojantis, stiprus, intensyvus. Norint išgydyti pulpitą, reikia išvalyti danties pulpą ir tik tada ertmę užpildyti plombinėmis medžiagomis. Dar blogiau, jei ir pulpitas nebus gydomas laiku – jis lems dar didesnes komplikacijas, kurios gali turėti neigiamos įtakos ne tik dantų, bet ir viso kūno sveikatai.