Burnos higiena – kasdieninė rutina

dantų valymasKiekvienas norime pasigirti gražiais ir sveikais dantimis. Akinanti šypsena ne tik traukia aplinkinių žvilgsnius, tačiau kiekvieną kartą pažiūrėjus į veidrodį pasijaučiame gražūs. Burnos higiena yra būtina norint išvengti įvairių ligų.

Burnos higiena yra privaloma, kadangi mūsų burnos ertmėje gyvena milijardai organizmų, kurie gali sukelti įvairiausias ligas. Netinkamai prižiūrint burnos ertmę naudingieji organizmai pralošia blogiesiems ir to įtakoje formuojasi apnašos, akmenys, kurie gali būti rimtų ligų priežastys. Ilgainiui pradedamas jausti dantų smegenų skausmas, intensyvus dantų kraujavimas ar jautrumas.

Burnos higiena susideda ne tik iš dantų valymo šepetėliu. Tačiau apskritai dantis rekomenduojama valyti du kartus per dieną. Tai nėra minimumas, tai balansas. Per dažnai brūžinant dantis šepetėliu galima subraižyti emalį, ko įtakoje dantys greičiau pasiduos įvairiems mikroorganizmams. Išsivalius dantis rekomenduojama pasinaudoti dantų siūlu, bei specialiu skalavimo skysčiu. Burnos higiena skiriasi priklausomai nuo asmeninių žmogaus dantų poreikių. Burnos higiena tai ne tik dantų valymas, bet taip pat ir maisto derinimas atsižvelgiant į savo dantų būklę. Didžiausias priešas – saldumynai. Mėgstantiems saldžiai rekomenduojama mėgautis greitai suvalgomais saldumynais, o čiulpiamų saldainių, čiulpinukų rekomenduojama atsisakyti. Kiti didieji burnos higienos priešai – gazuotieji gėrimai, cigaretės, kava. Verta paminėti, jog ne visi maisto produktai yra dantų priešai. Pieno produktai vertinami kaip kalcio šaltiniai, kurie stiprina dantis.

Profesionali burnos higiena atliekama odontologo kabinete, kuriame rekomenduojama lankytis du kartus į metus. Tai būtų profilaktinis lankymas, kuris kinta atsižvelgiant į dantų būklę. Profesionali burnos higiena apima ultragarsinio skalerio arba rankinių instrumentų pagalbą valomus dantis. Konkrečiau valomi dantų akmenys ar  minkštosios apnašos.

Dantų akmenys, tai kalkinės dantų apnašos. Profesionali burnos higiena vienintelis kelias norint panaikinti tokio tipo apnašas. Dantų akmenys linkusios susidaryti ant neteisingai arba visai neprižiūrimų dantų, kuomet maitinamasi vien minkštu maistu, naudojant nekokybišką dantų pastą ar dantų šepetėlį bei kramtoma tik viena žandikaulio puse. Visos šios priežastis skatina dantis pasidengti kalkinėmis dantų apnašomis. Profesionali burnos higiena gali būti atliekama ir naudojant nuskausminamuosius. Į odontologą kreiptis reikia būtinai, kuomet dantenos pabrinksta, ima kraujuoti, atsiranda blogas kvapas burnoje ar skauda dantis valgant. Laiku nesikreipus į gydytojus iškyla grėsmė susirgti periodontitu ar gingivitu.

Visuomenė gan abejinga savo burnos ertmės priežiūrai. Daugelis nesuvokia kokias ligas netinkama burnos higiena arba jos nebūvimas gali sukelti. Netinkamai prižiūrima burnos ertmė kelia grėsmę ne tik dantų praradimu, bet taip pat ir įvairiomis viso organizmo ligomis.

Burnos higiena neapsieina be tinkamo dantų valymo. Valyti dantis reikia sukamaisiais judesiais link danties krašto. Svarbu taisyklingai nuvalyti ne tik pačius dantis, bet taip pat liežuvį bei skruostų paviršius.

Burnos higiena kasdienė burnos ertmės priežiūra. Jei nuo mažumės vaikai bus taisyklingai išmokyti prižiūrėti savo burnos ertmę, ateityje neteks susidurti su įvairiomis ligomis. Burnos higiena turi tapti ne pareiga, o įgūdžiu, įpročiu.